Senaristliğin 4 Püf Noktası

İyi bir senarist olmak istiyor ve başarılı yapıtlara imza atmak istiyorsanız dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bazı püf noktalar ve yapılması gerekenler vardır. Bu özellikleri sizlere sıralamadan evvel iyi bir düşünmeli ve senaristliğinizi hangi alanlarda yazabilirsiniz ya da yazmak istiyorsunuz. Yazmak istediğiniz sektörü belirledikten sonra daha kolay başarı elde edebilir ve daha kaliteli senaryolar yazabilirsiniz. Dizi, film, reklam vs. gibi alanlarda ve birçok farklı alanda senaryolar üretebilir ve başarı adımlarınızı kalitenizin neticesinde atarsınız.

İlk olarak bilinmesi gereken püf noktalardan bir tanesi, sağlam bir temelinizin olup olmamasındır. Bu nedenle ilk bilinmesi gereken temeli sağlan tutmalı ve bol bol kitap okumalı ve ufkumuzu çok farklı dünyalara açmalıyız. Ayrıca birçok tecrübe ve deneyimin birikiminin de içinde barındırıldığı kitaplar hem okurken sizi aydınlatacak hem de yeni fikirler üretmenize olanak sağlayacaktır. Senaryo Yazımının Temelli adında basımı yapılmış ve Türkçesinin de ülkemizde kolaylıkla bulunduğu bu kitabı okuya bilir bunun gibi birçok kitaplardan da faydalana bilirsiniz.

İkinci olarak ise, iyi bir senaryo her zaman gerçek hayatın ta kendisinden çıkar. Bu nedenle etrafınızda gerçekleşen olayları iyi takip edin ve iyi bir gözlemci olamaya gayret gösterin. En iyi senaryo ve en etkileyici senaryo her zaman gerçek hikâyelerden esinlenerek yazılanlardır. Filmin ya da dizinin başına gerçek hikâyeden esinlenerek yazılmıştır derseniz izleyicide daha fazla etki bırakabilir ve başarılı bir sonuç elde edersiniz.

Üçüncü olarak ise, karakterlerdir. Senaryoda en çok önem taşıyan özellik senaryonun içerisinde bulunan karakterlerdir. Bu karakterler sizin senaryonuzun temeli olmakla birlikte en değerli taşlarıdır da. Yazmış olduğunuz senaryonun boşluğa düştüğü anlarda bile bu karakterler bu boşluğu ortadan kaldırabilir gözlenmesine engel olabilirler. Bu nedenle senaryonuzda oldukça fazla karakter bulundurun ve kaliteli karakterler olmasına da özen gösterin.

Dördüncü ve son olarak ise, senaryo yazarken terim bilginizin yeterli olması gerekir bu nedenle çok fazla senaryo yazma denemesi yapmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Yakın açı, iç, dış, amors plan, ara plan, hareketli plan ve bunun gibi bir çok terimi bilmeli ve her şartın olduğu sahnelerde senaryo yazma denemeleri yapmalısınız.

Kaynak: http://www.oyuncuajansim.com/oyunculuk-egitimlerinin-sagladigi-avantajlar/