Oyunculukta Figüranlığın Önemi

Oyunculuk mesleği birden çok insanın yapmak isteyeceği bir meslektir. Oldukça eğlenceli ve kazançlı bir meslek olan oyunculuk mesleği son zamanların en popüler mesleği olma özelliğine de sahiptir. Oyuncu olmak için ;

  • Yaş kriteri önemli değildir.
  • Boy, fizik gibi ölçütler ayırıcı unsurlar değildir.
  • Yetenek en önemli unsurdur.
  • Karakter analizi oldukça önemlidir.
  • Eğitim oyunculuğun vazgeçilmez özelliğidir.

Bu özellikle oyuncu olmak için en önemli unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Eğer bu özellikler sizde mevcut ise diğer yapmanız gerken şey cast ajansına başvurmaktır. Cast ajansı birden çok televizyon yıldızı oyuncular çıkarmış ve sektöre kazandırmıştır. Bunun en temel sebebi ise projelere uygun olan birden çok farklı tip ve aday cast ajansı bünyesinde bulunmaktadır.  Yapımcılar ellerindeki proje için gerekli oyuncu adayına kısa bir süre içerisinde cast ajansların ulaşabilmektedir. Bu sebeple de cast ajansı bünyesindeki adaylar kısa bir süre içerisinde hayallerinde ki mesleği gerçekleştirebilmektedirler. Cast ajansı bünyesine girmek için başvurunuzu oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirirseniz bünyeye dahil olmak için gerekli koşulları sağlamış olacaksınız.

Cast ajansı bünyesinde olan adaylar zaman içerisinde kendisi için en uygun olan projelere ulaşmaktadırlar. Bu sebeple de adaylar figüranlıktan başlayarak daha büyük rollere yani baş rol, aranan yüz gibi faktörlere ulaşırlar. Figüranlık bu meslekte oldukça önemlidir. Oyuncu adayına tecrübe kazandıran figüranlık kariyeri oldukça önemlidir. Bu kademede adayın kendini hızlı bir şekilde geliştirmesi oldukça önemlidir. Kendini geliştiren aday artık mesleki yönden yeterli olmaya başlayacaktır. Bu sebeple de adayların cast ajansı bünyesindeyken kendini tamam hale getirmesi daha kolay bir hale gelecektir. Figüran olduktan sonra artık daha büyük projelerin bir parçası olmak için gerekli tüm aşamalardan geçen oyuncu artık adaylıktan çıkmış bu sektörün içerisinde yer alamaya başlamıştır. Bu sebeple de figüranlık oyunculukta oldukça önemli bir unsurdur. Kişiler adaylık sürecinde ne kadar kendilerini geliştirdiler ise bu konuda daha hızlı bir şekilde ilerlemişlerdir. Figüran olan kişiler eğitim sürecinde de yeteri kadar sabır gösterirlerse bu sabrın meyvesi baş rol olarak geri dönecektir.

Kaynak: http://www.castajansankara.org/cast-ajanslarina-oyunculuk-icin-basvuruda-tecrube-gerekmekte-midir/