Oyunculuğun Temel Kuralları

Oyunculuk mesleğinin kendi içerisinde prensipleri ve kuralları bulunur. Bu kurallar katı ve değiştirilemez kalıplar değildir fakat başarılı bir oyuncu olabilmek için her oyuncunun kendine özgü kurallarından söz edebiliriz. İyi oyunculuğun temelinde yatan en önemli kurallardan biri eğitimdir. Eğitim ile oyunculuk mesleği doğru şekillenir ve ortaya gerçekçi duygular çıkar. Bugüne kadar usta oyuncular olarak adlandırdığımız ve benimsediğimiz kişiler, meslek hayatlarına harcadıkları emek ile milyonlarca kitlenin hafızalarında yer edinebilmeyi başarmışlardır.

 

 

İYİ BİR OYUNCU OLABİLMEK İÇİN NELER GEREKİR?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi iyi bir oyuncu olabilmenin yolu eğitimden geçiyor. Eğitimin içeriği oldukça geniş ve ucu açıktır. Öncelikle temel oyunculuğu açıklayalım. Temel oyunculuk eğitiminde bireyler ses, beden ve nefes tekniklerini nasıl doğru ve etkin kullanabileceklerini öğrenirler. Doğru nefesin oyunculukta önemi büyüktür. Duygu geçişlerinde ve karakteri ifade etmede çok işe yarayan doğru nefes teknikleri başlangıç noktasıdır. Doğru nefes ile heyecanı kontrol altına alma sağlanır. Aynı zamanda bir oyuncunun bedenini doğru kullanabilmeyi bilmesi gerekir. Jest ve mimiklerini karaktere uygun biçimde şekillendirmelidir. Bir diğer başlangıç noktamızı ise artikülasyon olarak ele alabiliriz. Konuşma seslerini yanlış yada eksik üretmeye artikülasyon sorunu diyoruz. Tane tane ve anlaşılır bir şekilde konuşabilmesi gerekir bir oyuncunun. Temel kuralların ve eğitimlerin dışında bir oyuncunun karakterini iyi analiz etmesi, doğru duyguları vermesi, gerçekçi olması ve empati kurabilmesi gerekiyor. Tüm bunların eğitimle elde edilebileceğini tekrar hatırlatmak isteriz. Başarılı bir oyuncu bu temel bilgilere sahip olduktan sonra kendini eleştirmekten asla kaçınmamalıdır. Kısacası iyi bir oyunculuğun kuralı başarılı olmak ve izleyiciye doğru duyguyu aktarabilmektir. Bu da iyi bir eğitimden ve kendini sürekli yenileyerek gelişime açık olmaktan geçiyor. Mesleğinizde başarılı olmak için doğru bir oyunculuk eğitimi almanız gerekiyor.

 

OYUNCULUK EĞİTİMİ TAMAMLANDIKTAN SONRAKİ ADIM NEDİR?

Oyunculuk eğitiminin ardından iyi bir cast ajansına müracaat ederek, sektörde kendinize iş imkanları yaratabilirsiniz. Bugün pek çok cast ve reklam ajanslarının çalıştığı çeşitli projeler bulunuyor. Bu projelerde yer alarak oyunculuğunuzu geliştirebilir ve kariyerinizi oluşturabilirsiniz. Televizyon dizileri, sinema filmleri, reklam projeleri gibi çeşitli projeler için aranan oyuncuların cast ajansları tarafından temin edildiğini unutmayalım. Sektörde bulunan başarılı ve profesyonel ajanslar ile çalışmaya başlamak size fayda sağlayacaktır. İnternet siteleri üzerinden kolayca başvuru yapabileceğiniz www.castajansim.net gibi adreslerden faydalanabilirsiniz. Bir önceki oyunculuk ajansları başvuru adlı yazımıza linkimizden ulaşabilirsiniz.