Karakter Oyunculuğu Ve Senaryoya Bağlılık Nasıl Olmalıdır?

Oyunculukları ile beğenilen oyuncuların yapım ve cast direktörleri tarafından seçilmeleri oyuncunun mesleğine değer katmasıyla oluyor. Haftalık ya da günlük dizilerin sevilen oyuncuların eve gelen misafir gibi oluyor. İzleyicilerin bu karakterleri sevmeleri ve her hafta ya da her gün evlerine misafir etmeleri oyuncunun sektördeki yerini de yükseltiyor. Kendini sevdiren oyuncu tecrübesine eğitimleri de katarak hızlıca ilerliyor. İyi oyuncunun sevilmesi gibi kötü roldeki oyuncunun da sevilmemesi olağandır. İzleyici oyunculuk ajansları hayal ürününden yola çıkıldığını bilse de kötü karakterdeki oyuncuyu sevmiyor. Hatta bazen kötü oyuncunun günlük yaşantısını bile zor duruma getirebiliyor. Nasıl ki iyi karakterde olan oyuncu dışardaki hayatında karşılaştığı izleyicisi tarafından seviliyor. Kötü karakter oyuncusu da yanlış şeylere maruz kalabilir. Oyunculuğun zor yanlarından biride izleyicinin duygularının her halini belli etmesidir.

Ekranlardan kolay gibi görünse de kötü karakterde olan oyuncuyu oynamak bir hayli zor.Oyuncunun bu karakteri canlandırması için önceden eğitim almış olması önemli ve gereklidir. Çünkü kötü karakterlerin yüz mimik hareketlerinin yapılması ve bunu izleyiciye geçişini sağlanması daha zordur. Oyuncunun karakteri çalışması ayna karşısında tekrarlaması çekim sırasında ona yardımcı olacaktır.

Aynı durum iyi karakterleri canlandıran oyuncular için de geçerlidir. Çünkü günlük hayatta arkadaş olunan oyuncuya çekimlerde sevgi ile bakmak kolay değil. Karşısındaki oyuncuyu unutup role odaklanmak ve aşık rolü yapmak oyuncunun yeteneği ve aldığı eğitimle olur.

Oyuncunun Rolü Ve Senaryo

Senaryoya göre oyuncu seçimi oyunculuk  ajansları aracılığı ile olur. İyi yapımcılar oyuncular ile sorun yaşamamak için cast ajanları ile çalışırlar. Cast ajansı oyuncusunu yapımcılara yönelterek oyuncusunun sektöre girmesine yardımcı olur. Senaryonun rolleri oyuncuları dış görünüşleri ve fiziksel özelliklerine göre seçiliyor. Canlandırılacak rolün kişiliği ve beden diline uygun hareketleri kullanması oyuncun da aynı zamanda beden dilini iyi bilmesi lazımdır. Duygu geçişini sağlan bir diğer özellik ise doğru ses tonlaması olduğu için iyi karakter ya da kötü karakter oyuncusunun da nefes tekniklerini bilmesi gerekir. Seçilen oyuncular senaryonun hepsine hakim olmalıdırlar. Senaryoya hakim olan oyuncular canlandıracağı karakteri daha iyi oynar.