Haber Sunucusu- Spikeri Olmak

Her geçen gün medyanın ve Dünya’da olup biten olaylara karşı bilgi sahibi olabilme artı olarak da bu haberlere yönelik olarak bilgi sahibi olabilmek için, TV ekranlarında yer alan ve günün her anında Dünya üzerinden haberler sağlayabilen programlar yani haberleri doğru bir şekilde kişilere aktarabilmek isteyen kişiler sunucu ya da spiker olarak değerlendirilmektedir. Televizyon ekranlarında spiker olarak yer almak isteyen kişiler yalnızca haber sunucusu olarak değil magazin programı sunucusu ya da spor muhabiri olarak da sektörlerde yer alabildiği görülebilmektedir. İşinde başarılı ve de beğeni ile izlenilebilen bir haber sunucu olabilmek isteyen kişilerin bu süreç içinde uyması gerekli olan bir takım kurallar yer almaktadır. Bu kurallardan bazıları;

-Öncelikle kişilerin ekrana yakışır bakımlı ve de estetik olarak da dikkat çekici bir özelliğe sahip olabilmesi gerekmektedir.

-Habercilik ce sunuculuk üzerine eğitim alması bu işte başarılı olabilmesi adına en önemli esaslar arasında yer edinmektedir.

-Sunucu ya da spiker olarak sektörde yer edinmek isteyen kişilerin diksiyon eğitimi, fonetik, artikülasyon ve beden dili eğitimi doğru bir şekilde almış olması sunum sırasında kelimeler ile uyumlu bir şekilde ilerleyebilmesi adına önemli bir detay olabilmektedir.

-Haber bülteni spikeri olarak başarı sağlamak isteyen kişilerin genel kültür seviyesinin de her geçen gün artması ve de gündem den sürekli haberdar olması mesleki açıdan önemli bir artı olabilmektedir.

-Haber metnini eline alarak okumanın yanı sıra bu okunmakta olan metni yani ana fikrine ilk olarak sunucunun alabilmesi ve daha sonrasında izleyicilerine aktarabilmesi gerekmektedir.

-Canlı yayında özellikle sunucuların belli bir konu üzerinde konuşmalar sağlanması aşamasında jest ve mimiklere karşı daha dikkatli olunması ve bu süreç içinde herhangi bir şekilde yanlış anlaşılma ile karşı karşıya kalınmaması gerekmektedir.

Haber sunuculuğu yani spikerlik saygın ve bir hayli gözde meslekler arasında yer alabilmektedir. Kişililerin bu meslek dallarında yer alabilmeleri için mutlak suret ile eğitim-yetenek faktörlerine karşı başarılı bir şekilde ilerleme sergileyebilmesi gerekmektedir.

Kaynak :http://www.castajansantalya.net/2017/09/18/oyunculukta-karakter-yaratma/