Foto modelliğin Alt Dalları

Fotomodel olabilmek içinde belli başlı şartları barındıran bir süreçten oluşmaktadır. Fotomodel olma isteği duyan insanların ortak olarak izlemeleri gereken yollar cast ajanslarından veya modellik ajanslarından geçmektedir.

Fotomodellik yapmak demek çeşitli markaların ürünlerini tanıtmak amacı ile fotoğraflar için modellik yapmak demektedir. Modellik daha kapsamlı bir meslek türüdür. Fotomodelliği ise modelliğin alt dallarından biri olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Bir kişi fotomodel olmak istiyorsa onda mankenlikteki gibi uzun bir boy aranmamaktadır. Halk tarafından doğru bilinen yanlışlardan biri de fotomodellerin uzun boylu olmasının gerektiğidir. Fotomodellikle aranılan ilk özellik kişinin fotojenik olmasıdır. Özellikle fotoğraf çektirirken rahat olan kişiler fotomodellik yapabilmektedir.

Bireylerin modellik ya da fotomodellik ajanslarına başvurmadan önce kendilerinde belli kriterlerin varlığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bir fotomodelin fiziğinin düzgün olması gerekmektedir. Çünkü tanıtılacak ürün ancak fizik düzgünse kendini göstermektedir. Fotomodel olmak isteyen birey yalnız kaldığı zamanlarda poz verme ve duruş antrenmanları yapmalıdır. Bu çalışmalar kişinin gelişmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar mümkünse ayna karşısında olmalıdır ve birbirinden farklı kıyafetlerle gerçekleştirilmelidir.

Fotomodellik modelliğin içinde yer alan bir meslek dalı olsa da kendi içinde pek çok bölüme ayrılmış durumdadır. Sanatsal alanda çalışan fotomodeller, tanıtım alanında çalışanlar ve çeşitli reklam afişlerinde yer alan fotomodellerin bulundukları bilinmektedir. Bu alanlarda çalışabilmek içinse bir ajansın yönlendirmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kişi foto modelliğin hangi alt dalında çalışıyor olursa olsun çalıştığı ekibe saygı duymak zorundadır. Fotomodel ve ekip arasında kurulan nazik bağ işlerin daha kaliteli ve daha çabuk sonlanmasını sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü fotomodel ekibe karşı güler yüzlü olmalıdır.

Fotomodel ve fotoğrafçının anlaşabilmeleri belki de fotoğrafların kalitesini etkileyen en önemli unsurdur. Bir fotoğrafçı isterse tanıtmak zorunda olduğu ürün ne kadar kötü olursa olsun onu cazip hale getirebilmektedir. Bu tamamen fotoğrafçının tecrübesine fotoğrafın açısına ve ışıklara bağlıdır. Fotomodel unutmamalıdır ki fotoğrafçı iyi fotoğraf çekebilme kabiliyetini tam tersine de çevirebilecek birikime sahiptir. Eğer fotoğrafçının isteklerini tam olarak yerine getirmezse ortaya çıkan fotoğraflardan hiç kimse memnun kalmamaktadır.