Eğitim Almanın Oyunculuğa Etkisi

Eğitim; hayatın her döneminde kişinin daha etkili bir yapıya ulaşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem sosyal hayatta işe yarayan aynı zamanda da kişinin meslek edinmesi sürecinde oldukça önem taşıyan bu olgu oyunculuk mesleğinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak da oyunculuk mesleğini icra etmek isteyen kişiler eğitim süreçlerini fazlası ile etkili bir şekilde değerlendirmelidir. Eğitim sürecinde birden çok mesleki eğitimle bulunmaktadır. Bu sebeple oyuncu olmak isteyen adayların bu mesleki eğitimleri alması, tecrübe kazanabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu eğitimlerin arasında birden çok farklı eğitim türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • etkili konuşma
  • diksiyon
  • kişisel imaj
  • senaryoyu anlama
  • karakter ile bağ kurabilme
  • heyecanı kontrol altına alabilme
  • iletişim becerisi

gibi eğitimlerdir. Bu eğitimlerin büyük bir çoğunluğu meslek kazanılması için oldukça önemlidir. Bu bakımdan da en usta oyuncular bile bu eğitimler ile birlikte kendilerini geliştirmiş ve önemli bir yere gelebilmiştir. Buna bağlı olarak; etkili konuşma, diksiyon ve kişisel imaj gibi eğitimler de sosyal hayatın düzenlenmesinde fazlası ile büyük bir rol oynamaktadır. Bu eğitimler daha sonrasında doğru işlenmesi ile birlikte mesleki açıdan da önem kazanbilecek bir olgu olarak değerlendirilmektedir.

 

Eğitim alan oyuncu adaylarının bir diğer artısı da diğer adaylara nazaran bir adım öne çıkması olarak değerlendirilebnilir. Cast ajansının bünyesinde birden çok oyuncu adayı olmakla birlikte birbirinden sıyrılan adaylar sektörler için daha uygun bir hale gelmektedir. Proje sahipleri gereken oyuncu profilin oluşturdukları takdirde, cast ajansı deneme çekimi veya eğitimleri ile birlikte oyuncu adayının potansiyelini değerlendirerek gereken işlemlerin tamamlanması ile birlikte oyuncuya iş görüşmesi imkanı sağlamaktadır. Eğitim bu noktada da önemli bir yere sahip olmaya başlamaktadır. Kişi görüşme esnasında gereken unsurları göz ardı etmesi durumunda kendinden farklı olarak aynı potansiyelleri barındıran adaya işi vermektedir. Bu sebeple de görüşme esnasında eğitim ile tamamlanan teorik bilgiler pratik bir şekilde tamamlanması ile birlikte oyuncu adayı artık figüranlıktan baş rol oyunculuğuna kadar birden çok başarıyı elde etmiş bulunmaktadır.

Kaynak:http://www.cocukcastajansi.com/oyuncu-adaylarinin-basvuru-oncesi-on-elemeyi-gecme-kosullari-nelerdir/