Çocuk Manken Olmak İçin Eğitim Gerekli Midir?

Mankenlik ve fotomodellik meslek grupları her yaştan insanın dikkatini çeken meslekler haline gelmiştir. Özellikle çocuk yaştaki manken adayları podyumda yürüyen mankenleri gördükçe manken olma istekleri daha da artmaktadır. Çocuk mankenler sadece podyumlarda yürümezler bu bilinen en büyük yanlıştır. Dizilerde veya sinema filmlerinde çocuk oyuncu ihtiyacı bulunması halinde yapımcılar cast ajansları ile iletişime geçerler ve uygun olan adayları görmek istediklerini söylerler. Bu şekilde olunca çocuklar mankenlik yaparken bir anda dizi ve sinema filmlerinde de oynayarak ünlerine bir yıldız daha eklemiş olmaktadırlar.

Henüz erginliğe ulaşamamış bireylerin yani çocukların yalnız başına manken olmak için cast ajanslarına başvurma yetkisi bulunmamaktadır. 18 yaşından küçük her birey ailesinin koruması altında olduğu için başvurusunu da ailesinin yapması gerekmektedir. Bu konu yüzünden birçok çocuğun hayalleri daha gerçekleşmeye bir adım dahi atmadan suya düşmüştür ve boşlukta kalmışlardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çocuğunuzun başvurusunu kendiniz yapmalısınız ki cast ajanslarına başvuru yaparken form sayfasında kimin adına başvuru yapmak istiyorsunuz diye sorulur. Çocuğunuzun kariyer hayatı boyunca tüm kazançları öncelikle sizin elinize geçer ve çocuğunuz erginliğe ulaştığı anda artık her türlü kararını ve kazancını kendisi alabilir.

Cast ajanslarında çocuk mankenler için özel eğitmenler vardır ve bu eğitmenlerden ister mankenlik için olsun ister oyunculuk için olsun gerekli tüm eğitimleri çocuklara uygun bir dil ile öğretirler. Her cast ajansında bu eğitimler verilmemektedir. Ek ücrete tabii tutularak eğitim veren cast ajanslarının bulunmasının yanı sıra kimi cast ajansları bu eğitimleri herhangi bir ücret almadan vermektedir.  Çocuk manken olmak için gerekli eğitimlerin başında fotoğraf çekiminde poz verme yeteneği kazandırma ve kamera önünde rahat davranmasını sağlamak en önemli eğitimlerdendir. Birçok çocuğun doğuştan gelen yetenekleri ile içlerinde poz verme yetenekleri vardır. Cast ajansları bu yeteneklerinin üzerine artı olarak yetenekler eklemeye çalışır ve çocuğunuzun manken olması için bu eğitimleri alması gereklidir. Çocuğunuzun iyi bir yere gelmesini istiyorsanız bu isteğinize uygun olan bir cast ajansı bulmalı ve başvurusunu yol yakınken yapmalısınız.

Kaynak : http://www.oyuncucastajans.com/cast-ajanslari-bebek-ve-cocuk-oyuncu-secmeleri/