Cast Direktörlerinin Yaptığı Görevler

Cast ajansı ve cast direktörlüğü halk arasında yanlış bilinen kavramlardır. İnsanların büyük bir kısmı bu sektör hakkında, işin detayları konusunda hala yanlış bir algıya sahiptir. Cast ajansı sektörünün büyük bir kısmında, yeni açılan ajanslarda bile hala daha yanlış bir algılamayla devam etmektedir. Sektörün büyük bir kısmında cast direktörlüğü insanları yapımlara yönlendiren ajanslar olarak görülüyor. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Bu işi yapan insanlar menajer veya yetenek avcılarıdır. Sektörden uzak veya daha yeni adım atmış kişiler sektörün getirilerini, sorumluluklarını ve görevlerini tam olarak bilmemektedir.

Cast direktörünün görevi tam olarak projenin senaryosuna en uygun olan insanları bulur. Projeler; sinema, reklam, diziler ve mankenlik gibi alanlar olmaktadır. Cast ajansları içinde her yaş grubunu barındıran yetenekli kadrosunu oluşturur ve bu yetenekli kişilerin doğru projeler ile buluşturulması için çalışan bir organizasyondur.  Cast direktörlüğü projeye göre en uygun insanları piyasada yer alan oyunculuk okullarından, ajanslardan, tiyatrolardan, bazen ise oyuncu koçları aracılığı ile yaparlar. Yönetmenlerin istekleri doğrultusunda senaryoya uygun olabileceğini düşündükleri yetenekli adayların deneme çekimleri yapılır ve projeye uygun olan adayı seçerler. Her çekimin konsepti ve senaryosu farklıdır. Her bir proje için farklı yaş grupları ve çeşitli yeteneklerde oyuncular, mankenler aranmaktadır. Cast ajansları yetenekli oyuncuları bulmaktadır ve cast direktörlerinin istekleri doğrultusunda seçim yapan cast direktörüne aranan uygunluğu sağlayan insanları sunar. Cast ajanslarına başvuruda bulunan insanlar için ilk başta bir tanıtım videosu çekilmektedir. Başvuru yapanların kişisel bilgileri ve fotoğrafları alınmaktadır. Cast direktörlerine yapılan bu sunumlardan sonra, beğenilen adaylar için cast direktörü tarafından deneme çekimlerine davet edilirler. Deneme çekimlerinde performansı yüksek olan adaylar belirli görüşmelerle ve toplantılarla yapım şirketi ve reklam ajansı tarafından seçilir ve projede yer almaya hak kazanır.

Cast ajansları hiçbir zaman kayıt olan insanlara iş garantisi vermemektedir. Adaylar cast ajanslarına kayıt olduktan sonra kişiler kendi yeteneklerine bağlı olarak kendi yetenekleri doğrultusunda projelerde yer almaya hak kazanmaktadır. Cast ajanslarının görevi projeye uygun insanları bulmaktır. Cast direktörlerinin görevi ise sunulan insanları projeye göre seçmektir.

Kaynak: http://oyunculukbasvurusu.net/dizilere-oyuncu-secmeleri-nasil-gerceklesir/