Cast Ajanslarının Çalışma Prensibi Nasıldır

Cast ajanslarının çalışma prensipleri birbirlerine göre değişkenlik göstermektedir fakat cast ajanslarının çalışmalarında ortak olan noktalarında olduğunu bilmekte fayda var ve ilk etapta bu ortak noktalar bizleri ilgilendiren noktalardır. Cast ajansları ilk etapta oyuncu ya da oyuncu adaylarından internet üzerinden başvuru formunu doldurmalarını talep ederler ve bu başvuruların değerlendirmesini yapmaktadırlar. Bu değerlendirmelerin olumlu ya da olumsuz bir şekilde değerlendirme sonuçlarını aday başvurusunu gerçekleştirenlere telefon, SMS ya da mail yoluyla iletirler. Daha sonra ki adımda ise başvurusu kabul edilen kişilerin kayıtlarının gerçekleştirilmesi için kayıt tarihi belirlenir ve adayların bu tarihte cast ajansını ziyaret edip kayıt yaptırmaları beklenir. Kayıt yapmak için giden adaylar burada video çekimleri, fotoğraf çekimleri gerçekleştirdikten sonra sistemin içerisine dahil edilirler. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra cast ajansları oyuncu olmak isteyen adayların portföyünü oluşturduktan sonra bu kişisel bilgilerin sunumlarını proje sahiplerine sergiler ve bir projede yer almalarının olanağını sağlamaya gayret gösterirler.

Oyuncu olmak o kadar sanıldığı kadar kolay olmadığını düşünenler için cast ajansları oldukça detaylı çalışmalar yürütmekte ve bununla birlikte oyuncu adaylarına oyunculuk eğitimi kursu hizmeti sunarak onların daha başarılı ve kaliteli bir niteliğe sahip olmalarının avantajını kendilerine sunarlar. Bu işlemlerin dışında proje sahipleri cast ajanslarına kayıtlı olan oyuncu ya da oyuncu adaylarını inceler ve analizlerinin sonucunda kabul gördükleri ve projelerine dahil etmek istedikleri kişiler için teklifte bulunurlar. Bu işlemlerin ardından cast ajansları bu iki tarafın görüşmesini sağlar ve anlaşmaya varmalarında köprü görevi görmeye çalışırlar. Bu işlemlerden sonra eğer oyuncu ya da oyuncu adayı projeyi kabul ederse bu projenin daha detaylı hali oyuncuya takdim edilir. Sözleşme imzalanır ve her iki tarafa da sağlanan hizmet tamamlanmış olur.

Cast ajansları sadece oyunculuk alanında hizmet vermemektedir. Tabi sadece oyunculuk alanında hizmet veren cast ajansları da bulunmaktadır fakat modellik, ses sanatçılığı, fuar hostesliği ve fotomodellik gibi farklı alanlarda da hizmet yürütmekte ve gerekli tüm hizmeti kaliteli bir şekilde yapmaya gayret göstermektedirler.

Kaynak: http://oyunculukbasvurusu.net/reklam-ajanslarinin-yeni-yuz-arayisi/