Cast Ajanslarında Oyunculuk Eğitimi Veriliyor Mu?

Birçok insanın hayali olmuş olan ünlü bir oyuncu olarak dizilerde ve filmlerde oynamak, cast ajansları ile oldukça basit bir hale gelmektedir. Cast ajansları oyuncu adaylarını seçerek dizlere ve filmlere yönlendirmekte ve oyuncu adaylarının hayallerini gerçekleştirmektedir.

Cast ajansı başvuru formu, en yakın cast ajansının web sitesinden doldurularak oldukça kolay bir şekilde cast ajanslarına başvuru yapılabilmektedir. Bu şekilde oyuncu adayı hayaline bir adım daha yaklaşmış olmaktadır. Başvuru formunun uzmanlar tarafından incelemeye alınmasının ardından oyuncunun yetenekleri keşfedilir ve oyuncu hangi alanda kendini gösterebilecekse, karakter özellikleri ve yetenekleri de ön planda tutularak bu alana cast ajansı tarafından yönlendirilir. Cast ajanslarının bazıları oyunculuk eğitimi de vermektedir. Bu eğitimlerle oyuncunun daha etkili bir performans sağlaması gerçekleştirilir. Verilen eğitimler sonucu oyuncu adayı yeteneklerini daha göz önüne çıkartabilir ve kendini geliştirebilmektedir. Cast ajanslarında oyunculuk eğitimi bu işte uzman olan ve ünlü oyuncuların katkılarıyla verilmektedir. Böylece oyuncu adayı da bu işte bilgi sahibi olmuş olur. Bazı cast ajansları bu eğitimleri kendileri vermektedir. Bazıları ise bu eğitimleri daha önceden almış kişileri seçmektedir. Fakat her koşulda oyuncu adayının bir eğitim almış olması, hayallerine gitme açısından oldukça önem konusu haline gelmektedir. Oyuncu adaylarına, oyunculuk konusunda birçok eğitim verilebilmektedir. Diksiyon eğitimleri, jest ve mimik eğitimleri, sahne ve kamera konusunda verilen eğitimler, karakter çözümleme ve rol ile bağlam sağlama eğitimleri, doğaçlama eğitimi gibi birçok eğitim oyuncu adayına verilmektedir. Bu eğitimlerle oyuncu kendini daha çok gösterebilme imkanı yakalamaktadır.

Cast ajansları eğitim konusunda oldukça sıkı davranmaktadır. Bir oyuncu adayının önceden eğitim almış olması cast ajansı başvurusu sırasında oldukça dikkat edilen bir husustur. Çünkü oyuncu adayının ne kadar yetenekli olduğu ya da hangi projelerde yer alabileceği bu eğitimlerle keşfedilmektedir. Cast ajansları bu konuda değerlendirmeler yaparak oyuncu adayını bünyesine katmaya karar vermektedir. Bunun yanı sıra cast ajansları her koşulda oyuncu adayına bir eğitmen tahsis etmekte, bununla beraber oyuncunun şekillenmesi konusunda bu eğitmenler yardımcı olmaktadır.

Kaynak: https://www.castajansizmir.net/oyunculukta-egitimin-onemi/