Cast Ajansları Ne İşe Yarar

Cast Ajansları Ne İşe Yarar

 
Cast ajansı; medya bağlantıları olan ve oyunculuk, mankenlik gibi mesleklerin gelişmesine ve medya ile buluşmasına vesile olan aracılar olmaktadır. Cast ajansının bünyesinde her özellikten ve çeşitten oyuncu, manken, model, sunucu gibi birçok aday bulunmaktadır. Cast ajanslarında bulunan profesyonel cast direktörleri adayları yönlendirerek alanlarında gelişmelerine destek olmaktadır. Bu yüzden cast ajanslarının sektördeki önemi büyük olmaktadır.
Yapımcılar ve koordinatörler istenilen özellikte oyuncu ya da model ihtiyaçlarını cast ajansları aracılığı ile en kısa süre içerisinde bulmaktadır. Bu yüzden yapım şirketleri düzenli olarak cast ajansları ile iletişim halinde olmaktadır.

Cast Ajanslarının Sektöre Ve Adaylara Katkısı

 
Cast ajans başvuru kadrosunda uzman ve tecrübeli direktörler ve ekip çalışanları bulunmaktadır. Bu yüzden gelecek oyuncu adayları doğru yönde yönlendirilir.
Oyuncu ya da model olmak isteyen her yaştan ve her özellikten kişilerin başvurabileceği kurum olan cast ajansları geniş bir kitleye sahip olmaktadır. Yapımcı ve yönetmenleri oyuncu ihtiyacı her özellikten olabildiği için adayların fiziksel özellikleri ve eğitim durumu ilk planda önemli olmamaktadır.
Oyuncu adayları ya da manken adayları cast ajanslarına online olarak başvuru yapma hakkına sahip olmaktadırlar. İyi bir cast ajansı internet üzerinden oyuncu ve manken adaylarının özelliklerini ve resimlerini yapımcılara sunmaktadır.
Oyuncu adaylarının başvuru işlemleri kolay ve çabuk olmaktadır. Adaylar başvurularını online olarak yaptıkları için bilgilerin net ve anlaşılır özellikte olması gerekmektedir. Çünkü ilk eleme online olarak yapılmaktadır. Cast direktörleri oyuncu adaylarının başvurularını inceleyerek değerlendirmeye almaktadır.  Sonuçların olumlu olması halinde oyuncu ve cast ajansı tarafından sözleşme düzenlenerek oyuncu adayı cast oyunculuk ajansının kadrosuna girmektedir.
Cast ajansılarının da kendi içlerinde bölümleri bulunduğundan;

  • Manken adayları
  • Oyuncu adayları
  • Çocuk oyuncular
  • Sunucu adayları gibi çeşitli adayalar kendi alanlarına başvuru yapmaktadır. Böylece cast ajansının internet sayfasında da aynı şekilde bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler sayfa üzerinde renkli olarak bulunan cast başvuru linki ile gerçekleşmektedir.

Cast ajans başvuruları bu şekilde adayları toplayarak yapım ve reklam şirketlerine sunmaktadır. Böylece yapımcılar da en uygun adayı bulma konusunda daha çeşitli kişiler ile tanışma fırsatı bulmaktadır.